Vehnäkuja 4, 16300 Orimattila
Puhelin: 050-3086881
Sähköposti:rambostoyfox@
dnainternet.net
Amerikankääpiöterrieri on nimensä mukaisesti kääpiökoira ja sitä tulee ruokkia kuten kääpiökoiraa. Päivittäinen ruokamäärä on aika pieni ja tämä tuleekin yllätyksenä monille ensimmäistä kertaa kääpiökoiran hankkiville. Varsinkin, jos on aikaisemmin omistanut normaalikokoisen tai ison koiran, tuntuvat kääpiökoiran ruokamäärät todella pieniltä. Ruokamäärän ollessa pieni, on syytä tarjota amerikankääpiöterrierille mahdollisimman laadukasta ruokaa.
Kääpiökoirille tarkoitetut laadukkaan kuivapapanat ovat hyvä perusta päivittäiselle ruokailulle. Kuivapapanoita on monenlaisia ja- merkkisiä, joista jokainen varmasti löytää juuri omalle koiralleen sopivan. Lähtökohtaisesti suosittelen ostamaan papanat eläintarvikeliikkeestä, ruokakaupoissa myytävät merkit eivät ole laadultaan kovin hyviä.
Kennelissämme kaikki aikuiset koirat syövät Golden Eagle Holistic Health -papanoita. Tämä ruoka on holistinen eli luonnonmukainen ravinto, se on täysin vehnätön ja sisältää koiran terveydelle tärkeitä vitamiini- ja hivenaineita. Vehnätöntä ravintoa suosittelen, koska vehnä on yleisin syy koirien ruoka-aineallergiaan. Golden Eagle Holistic Health -papanoissa koiran tarvitsemat proteiinit, rasvat ja valkuaisaineet ovat oikeassa mittasuhteessa.
Pentujemme ruokinnan olemme aloittaneet Royal Canin Starter -papanoilla siirtyen Royal Canin Mini Puppy-papanoihin ennen luovutusikää. Tätä ruokaa annamme myös uusille omistajille pentupaketin mukana. Myöhemmin olemme siirtyneet penturuoasta Golden Eagle Holistic Health -papanoihin. Olemme testanneet koirillamme myös Acanan Small Breed Puppy ja Adult -ruoat, joihin olemme myös olleet tyytyväisiä. Lisäksi löytyy suuri määrä eri valmistajien papanoita, joten jokainen varmasti löytää näistä oman suosikkinsa.
Papanat tarjotaan aina sellaisenaan liottamatta, jotta koiran hampaisto saa työtä. Koiralla on aina oltava saatavilla raikasta vettä.
Laadukkaan kuivamuonan lisäksi kennelimme koirat syövät raakaa lihaa ja luita sekä hapanmaitotuotteita (piimä, kermaviili, raejuusto) sekä raakaa kananmunaa. Kasviöljyä (kylmäpuristettu oliivi- tai rypsiöljy) lorautetaan papanoihin useamman kerran viikossa. Koiramme nauttivat raakoja kanansiipiä ja -koipia, kanankauloja, raakaa naudan, kanan ja kalkkunan jauhelihaa, erilaisia lihaluu-mixejä, possun ja naudan sisäelimiä, possun kylkiluutikkuja yms. Muistathan, että kanaa ja muita luita voi antaa koiralle raakana, mutta ei koskaan kypsennettynä! Kypsennettynä varsinkin lintujen luista tulee kovia ja teräviä ja sen vuoksi koiralle vaarallisia.
Pennuille on omat ruoat, jotka sisältävät enemmän kalkkia ja proteiineja, joita pentu tarvitsee kasvun tueksi. Älä syötä aikuiselle koiralle pentupapanoita, ne lihottavat turhaan. Noin kymmenen kuukauden iässä on hyvä aika vaihtaa pentupapanoista aikuisten papanoihin. Oikea ruokamäärä on yksilöllinen, mutta kun seuraat säännöllisesti koirasi painoa, löydät sopivan määrän.
Monet ihmisten herkut ovat koirille sopimattomia ja jopa hengenvaarallisia. Koirille ei saa antaa ksylitolia, suklaata, viinirypäleitä, sipulia, maustettuja ruokia tai kypsennettyjä porsaan-, lampaan- ja lintujen luita. Ksylitoli ja suklaa ovat koiralle myrkyllisiä!
Pennut syömässä herkullista raakaa kanansiipeä.
Kennelissämme koirat oppivat jo pentuna syömään raakaa kanaa.
Kääpiökoirat pääsevät helposti lihomaan liikaa ja melko lyhyessä ajassa, joten olemme omakohtaisen kokemuksen kautta huomanneet, että säännöllisellä painon seurannalla saadaan parhaat tulokset: mahdolliseen painonousuun pystytään nopeasti puuttumaan. Ja mitä aikaisemmin puututaan, sen pienemmillä muutoksilla ja helpommin paino saadaan jälleen pudotettua. Jos koira pääsee kovasti lihomaan, on kilojen/grammojen tiputtaminen isompi homma, kuten voit lukea Sathy uutiset-lehteen 3/2007 kirjoittamastani artikkelista (sivulla 18-19).
On syytä muistaa kuitenkin yksi ja kaikista tärkein asia: koirasi syö juuri sitä ruokaa ja sen verran mitä sinä sille annat. Koirat eivät käy itse iltaisin jääkaapilla napostelemassa. Ja jos unohdat ruokasäkin avoimeksi sellaiseen paikkaan mihin koirasi pääsee, voit syyttää vain itseäsi. Eli jos huomaat, että oman kääpiökoirasi paino on yläkantissa, pienennä ruoka-annoksia vähän, jätä turhat herkut pois, lisää paljon yhteisiä lenkkejä ja leikkejä - niin helppoa se on! Ja muista seurata painon kehittymistä alkuun viikoittaisilla punnituksilla, myöhemmin voit harventaa punnitusväliä, mutta vähintään kerran kuukaudessa on syytä tarkistaa tilanne.